0%

Codzienna pielęgnacja włosów - to hasło wielu zapracowanym i zabieganym osobom spędza sen z powiek. Błędnie zakładamy, że regularne dbanie o pasma zajmie nam zbyt wiele wolnego czasu, którego – szczególnie w środku tygodnia – nie mamy w nadmiarze. I choć być może trudno w to uwierzyć, przesadna i drobiazgowa pielęgnacja zajmująca nam kilkadziesiąt minut dziennie to tak naprawdę mit, przez który często ograniczamy się wyłącznie do szybkiego, mało efektywnego mycia głowy. Jakie błędy popełniamy najczęściej? Czy regularna pielęgnacja to godziny spędzone sam na sam z naszymi włosami? Jak wybrać idealne produkty dostosowane do rodzaju pasm? Oto odpowiedzi, które okazują się prostsze, niż myślisz!

Mycie głowy – jakość ponad ilość

Bez względu na długość i grubość włosa, podczas zabiegu mycia należy dostosować się do kilku prostych, ale bardzo efektywnych zasad poprawiających stan naszych pasm. Trudno oczywiście określić, jak często należy myć głowę, ponieważ jest to indywidualna kwestia każdego z nas. Warto jednak wiedzieć, JAK to robić, by uniknąć błędów, które w efekcie powodują, że włosy myjemy częściej. Przed myciem dokładnie rozczesujemy włosy. Jeśli nasze pasma mają tendencję do puszenia lub elektryzowania się, wybieramy szczotki z naturalnego włosia. Sam zabieg mycia powinien trwać do 5 minut. Niestety często jest inaczej, co w efekcie okazuje się mało efektywną metodą! Warto zatem zwrócić na tę kwestię uwagę, a podczas kąpieli pasma i skórę głowy masować dokładnie i delikatnie, kolistymi oraz płynnymi ruchami. Kolejna rzecz, o której powinniśmy pamiętać, to moment spłukiwania. Resztki szamponu usuwamy letnią (w żadnym wypadku gorącą!) wodą, by domknąć otwarte łuski włosów. Zbyt wysoka temperatura wody pobudza do działania gruczoły łojowe, dlatego w efekcie już na drugi dzień włosy są przetłuszczone (szczególnie, jeśli mamy do tego tendencję). Zbyt zimny prysznic także szkodzi włosom, dlatego strumień powinien być – jak wspomnieliśmy wcześniej – po prostu przyjemnie letni. Po kąpieli kilka razy w tygodniu warto nałożyć na pasma kosmetyki nawilżające. Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje preparatów, w tym między innymi mgiełki, odżywki, lotiony czy maski. Wybierając dodatkowy produkt pielęgnacyjny, należy zwrócić uwagę na rodzaj naszych włosów. Jeśli nie poświęcamy pasmom wiele czasu w ciągu dnia, wybierajmy odżywki bez spłukiwania. W sklepach znajdziemy również regenerujące maski, które nakładamy zaledwie na kilka minut (na co nawet zabiegana osoba powinna znaleźć czas raz w tygodniu). Dla naszego komfortu sklepy – szczególnie te internetowe – katalogują dostępne produkty w zależności od rodzaju włosów. Dlatego ich poszukiwanie i zakup są banalnie proste i szybkie.

Suszenie i nawilżenie – śpiesz się powoli

Gorące temperatury nie służą naszym włosom, jednak w dobie XXI wieku suszarka to dla wielu osób ogromna oszczędność czasu, z której korzystamy prawie codziennie. Warto jednak stosować się do kilku zasad, dzięki którym nawet częste suszenie nie wpłynie negatywnie na stan zdrowia skóry głowy i pasm. Mokre włosy należy odpowiednio osuszyć. W tym przypadku idealnie sprawdzi się kokon wykonany z ręcznika dobrze absorbującego wodę. W żadnym przypadku nie pocieramy i nie szarpiemy pasm, które w takim stanie są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia. Przed suszeniem nakładamy preparat termoochronny, który zapewni włosom ochronę przed wysokimi temperaturami. W tym przypadku doskonale sprawdzają się kosmetyki stylizacyjne, takie jak kremowy lotion z serii Kerastase Couture Styling L'Incroyable Blowdry, które dodatkowo nadają pasmom odpowiednią teksturę i pozwalają swobodnie wystylizować fryzurę. Jeśli suszymy włosy codziennie, warto zainwestować w dobrą suszarkę, na przykład z jonizacją (likwidującą efekt naelektryzowanych i napuszonych włosów).

Codzienna pielęgnacja włosów nie musi trwać godzinami. Wystarczy 30 minut dziennie, by odpowiednio zadbać o pasma i skórę głowy. A jeśli powyższe argumenty do nas nie przemawiają, warto wspomnieć o czymś jeszcze… Regeneracja zniszczonych pasm trwa znacznie dłużej, niż ich codzienna i regularna pielęgnacja (która do zniszczenia włosów nie doprowadzi).