0%

Rozwiewamy utarte mity i potwierdzamy niezaprzeczalne fakty. Po lekturze dzisiejszego tekstu dowiesz się między innymi: Czy mycie włosów w gorącej wodzie wpływa na strukturę pasm? Czy kosmetyki do pielęgnacji, częste szczotkowanie lub inne czynniki mogą wpłynąć na szybkość wzrostu włosa? Czy regularne farbowanie i zabiegi stylizacyjne są odpowiedzialne za osłabianie struktury pasm? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

1. Gorąca woda podczas kąpieli ma negatywny wpływ na fryzurę

Prawda! Gorący strumień wody sprawia, że łuski włosów otwierają się, a to z kolei powoduje, że pasma stają się matowe i tracą pożądany blask. Warto jednak pamiętać, że zimny strumień może z kolei spowodować uszkodzenia mechaniczne struktury włosa. Złoty środek w postaci letniej wody rozwiąże problem – domknie otwarte łuski i nada fryzurze naturalny, zdrowy blask.

2. Istnieją sposoby, by przyspieszyć porost włosów

Mit, ale... Szybkość wzrostu włosów uwarunkowana jest przede wszystkim genetycznie. Mają na niego także wpływ hormony i ogólny stan organizmu. Wiele z dostępnych na rynku specyfików została wzbogacona substancjami, które działają bezpośrednio na cebulki włosów i mogą zmobilizować je do wzrostu. 

3. Regularne farbowanie oraz zabiegi stylizacyjne osłabiają strukturę włosa

Prawda, ale… od kilku dobrych lat farby stosowane w profesjonalnych salonach fryzjerskich nie szkodzą włosom tak, jak robiły to ich wcześniejsze odpowiedniki. Stosując się do odpowiednich zaleceń fryzjera i pielęgnując włosy przy użyciu profesjonalnych kosmetyków nie musimy obawiać się negatywnych skutków regularnej koloryzacji. Podobnie jest zresztą ze stosowaniem urządzeń stylizacyjnych, takich jak prostownica czy suszarka. Włosy farbowane mogą być zdrowe i piękne.

By chronić włosy przed działaniem wysokich temperatur, należy przed suszeniem, prostowaniem bądź kręceniem loków nałożyć na pasma odpowiednie preparaty ochronne.

4. Włosy przyzwyczajają się do kosmetyków, które regularnie trzeba zmieniać

Mit! Szampon, odżywkę oraz inne kosmetyki pielęgnacyjne należy dobierać do rodzaju włosów. Pasma nie są w stanie „przyzwyczaić się” do określonego preparatu, dlatego jego działanie będzie cały czas takie samo. Wyjątkiem będzie oczywiście sytuacja, w której to włosy pod wpływem jakichś czynników będą potrzebowały innego kosmetyku. Na przykład wtedy, gdy pojawi się łupież, gdy zaczniemy farbować włosy lub w wyniku niewłaściwej pielęgnacji doprowadzimy do zniszczenia końcówek.

5. Kosmetyki do włosów nie są kosmetykami do skóry głowy

Prawda! Używając maski lub odżywki do włosów powinniśmy skupić się wyłącznie na naszych pasmach. Wcieranie kosmetyków do włosów w skórę głowy negatywnie wpłynie na tę ostatnią! Łupież, zwiększona produkcja sebum, swędzenie czy nawet wypadanie włosów to tylko niektóre skutki takich działań. A więc pamiętajmy! Jeśli problemy ze skórą głowy, dotyczą Ciebie, powinieneś stosować kosmetyki przeznaczone stricte do tej części ciała.

6. Długie włosy rozdwajają się częściej niż krótkie

Prawda! Rozdwajanie się końcówek to najczęściej efekt tak zwanych uszkodzeń mechanicznych. Nie trudno zatem zauważyć, że na takie uszkodzenia narażone są właśnie długie włosy, które – chociażby – nieustannie ocierają się o nasze ubrania. Regularne podcinanie końców odżywi pasma i sprawi, że będą się prezentowały po prostu estetyczniej.

Ochroną przed rozdwajaniem jest także optymalne nawilżanie pasm (a szczególnie końcówek), dlatego warto mieć w swojej kosmetyczce odżywkę przeznaczoną właśnie do tego celu.

Zaskoczeni? Mamy nadzieję, że pozytywnie! Jeśli wiecie o innych, godnych uwagi mitach lub faktach „włosowych” wartych opowiedzenia na forum, dajcie znać w komentarzach.